Renowacja Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej dobiegła końca

Po wielu oczekiwaniach, renowacja Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej została wreszcie zakończona. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tomasza Ficonia, rzecznika miejskiego magistratu, do agencji prasowej PAP, zaplanowane początkowo na koniec poprzedniego roku uroczyste otwarcie, ostatecznie odbędzie się 29 sierpnia.

Prace rewitalizacyjne na placu, który aż do tej pory pełnił głównie funkcję parkingu, rozpoczęły się jesienią 2021 r. Teraz jednak, po przemianach, miejsce to ma być atrakcyjne jako przestrzeń do odpoczynku i aktywnego udziału w kulturalno-edukacyjnych wydarzeniach miejskich. Odnawiany plac odzwierciedla teraz swój historyczny charakter – niegdyś był centralnym miejscem Białej zanim połączyła się ona z Bielskiem. Na placu powstał trakt spacerowy zaopatrzony w ławeczki i fontannę, całość otoczona jest zielenią harmonijnie wpasowaną w elementy małej architektury oraz dwa aleje drzew.

Poprowadzona została również przebudowa ulicy Cyniarskiej prowadzącej na plac, przywrócono jej historyczny przebieg. Wzdłuż ulicy zaplanowano parking i posadzono kolejne drzewa. Na placu pojawią się też ogródki gastronomiczne.

Mimo że początkowo planowano zakończyć prace przed końcem 2022 roku, wykonawca poprosił o przesunięcie terminu finalizacji projektu. Przeszkodą okazały się prace archeologiczne i niekorzystne warunki pogodowe, które opóźniły realizację prac.

Plac Wojska Polskiego to jedno z kluczowych miejsc w Bielsku-Białej. Jego początki sięgają 1723 roku, kiedy to został wyznaczony jako główny rynek nowo lokowanej Białej Krakowskiej. Z czasem stał się jednym z dwóch głównych rynków miasta. Najstarsze kamienice stojące na placu datowane są na początek XIX wieku. Wśród nich znajduje się m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.