Ekologiczna Fundacja "Arka" przekształca stare książki w nowe źródła wiedzy na Śląsku

Fundacja Ekologiczna Arka, działająca na terenie województwa śląskiego, planuje stworzyć 10 nowych „Żyjących Bibliotek”. W tym celu fundacja ogłosiła konkurs na miejsce lokalizacji tych niezwykłych bibliotek, zachęcając do zgłoszeń domy dziecka, organizacje społeczne i kluby młodzieżowe.

Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka, wyjaśnia, że te unikalne biblioteki są tworzone z drewna, konkretnie z recyklingowych palet, podczas organizowanych przez fundację warsztatów. Biblioteki te są wypełniane książkami, które otrzymują drugie życie. Do końca bieżącego roku planuje się stworzenie 10 takich bibliotek w województwie śląskim.

Inicjatywa „Żyjące Książki” realizowana przez Fundację Arka łączy wiele aspektów: ochronę środowiska, edukację kulturalną i pomoc społeczną. Fundacja zbiera niepotrzebne książki od różnych osób i instytucji z całego kraju – od osób prywatnych po szkoły i firmy. Zebrane książki są potem sprzedawane na kiermaszach, a uzyskane środki przeznaczane są na konkretną pomoc społeczną.

W ramach działań edukacyjnych Fundacji Arka uczestniczyło dotąd 324.200 osób, a 112.300 książkom dano drugie życie. Dzięki tej inicjatywie pomocy udzielono 13.120 dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych. Akcja przyniosła również korzyści dla zwierząt – 67 bezdomnych zwierząt otrzymało leczenie, a do schronisk trafiło 20 ton karmy oraz 250 kilogramów warzyw.

„Żyjące Książki” to więcej niż tylko zbiórka książek. To również edukacyjna akcja na dużą skalę, w której każdego roku uczestniczy prawie 100 tysięcy dzieci i młodzieży. Wojciech Owczarz podkreśla, że dzięki tej akcji młode pokolenia uczą się nowoczesnej edukacji odpadowej. Każda książka, której udaje się dać drugie życie, to oszczędność surowców, energii, wody i redukcja emisji CO2.