Agregat chłodniczy – czym jest i jak działa?

Czy wiesz, czym jest agregat chłodniczy? Na czym polega jego praca? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Co to takiego agregat chłodniczy?

Agregaty chłodnicze to praktyczne i wydajne urządzenia, których zadaniem jest chłodzenie płynu procesowego. Sprzęty tego rodzaju znajdują zastosowanie przede wszystkim w szeroko rozumianym chłodnictwie i klimatyzacji przemysłowej. Za ich pomocą możliwe jest wygenerowanie oraz utrzymanie pożądanej temperatury w środku komory urządzenia chłodniczego. Sama efektywność pracy agregatu powinna być dopasowana do urządzenia, w którym podzespół ten będzie zamontowany. Ujmując nieco szerzej, agregaty chłodnicze można spotkać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest obniżona temperatura do np. przechowywania towarów lub utrzymania określonych warunków pracy. Może to być np. samochód chłodnia, ale też zakłady produkcyjne, przetwórcze oraz przechowalnie owoców i warzyw, restauracje czy nawet placówki służby zdrowia – a to wciąż tylko niektóre z przykładów.

Jak działa agregat chłodniczy?

Istotą działania agregatów chłodniczych jest kompresja lub absorpcja pary. Proces ten ma swój początek w pierwszym podzespole, czyli parowniku. To tam krąży tzw. czynnik roboczy, którym w większości przypadków jest freon. W pierwszym etapie jest on w stanie ciekłym, jednak wraz z pobieraniem energii cieplnej z komory chłodniczej czynnik roboczy zaczyna parować. W postaci gazowej trafia on do sprężarki, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia jego ciśnienia i wzrostu temperatury. Wtedy czynnik roboczy dochodzi do skraplacza, gdzie, jak wskazuje nazwa, zachodzi proces skraplania – i oddawania nagromadzonego uprzednio ciepła.

Wraz z przejściem czynnika roboczego do stanu ciekłego następuje zmniejszenie ciśnienia płynu, co z kolei jest równoznaczne z obniżeniem jego temperatury. To konieczne, aby czynnik chłodzący był gotowy do ponownego odebrania energii cieplnej z komory chłodniczej. Na tym etapie całego procesu czynnik roboczy znów trafia do parownika, a sam cykl chłodzenia rozpoczyna się od początku. Całość trwa tak długo, aż praca agregatu umożliwi uzyskanie oczekiwanej temperatury. Oczywiście cały opisany tu proces zachodzi bardzo płynnie i nie występują żadne przestoje w pracy agregatu. Agregaty mają termostat i elementy elektroniczne, które kontrolują pracę urządzenia i sterują całą instalacją.

Jakie są rodzaje agregatów chłodniczych?

Na rynku można spotkać różnorodne typy agregatów chłodniczych, warto tu wymienić chociażby agregaty absorpcyjne, agregaty skraplające i agregaty wody lodowej. Działanie każdego z wymienionych rodzajów agregatów jest nieco odmienne, co do zasady jednak wszystko odbywa się w podobnych schemacie. Zależnie od tego, gdzie i w jakich warunkach ma pracować agregat, możesz wybrać najlepszy rodzaj agregatu do danego zadania.

Źródło: