Wyjątkowy dworzec kolejowy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała jest bardzo dobrym kierunkiem wycieczki dla miłośników architektury oraz zabytków techniki. Słynie z tego, że tutaj znajduje się naprawdę sporo wyjątkowych zabytków oraz obiektów, które zachwycają swoją architekturą. Wśród najpiękniejszych budowli miasta znajduje się budynek dworca kolejowego, obok którego nie można przejść obojętnie. Na czym polega fenomen tego gmachu? Na co warto zwrócić uwagę w tym miejscu?

Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej

Budynek dworca kolejowego w Bielsku powstał w 1890 roku, w związku z rozbudową najstarszych europejskich linii kolejowych, Kolei Północnej Cesarza Franciszka Ferdynanda. Dzięki temu w latach 60. XIX wieku Bielsko zyskało połączenia kolejowe, co sprzyjało jego rozwojowi. Niewątpliwie jest to ważny moment w historii tego regionu, ponieważ mógł nastąpić znacznie szybszy jego rozwój. Pod koniec XIX wieku miasto doczekało się też budowy dworca, dziś zaliczanemu do grona najcenniejszych zabytków techniki województwa śląskiego.

Wyjątkowość budynku dworca kolejowego w Bielsku-Białej

Co wyróżnia tę budowlę? Gmach dworca w Bielsku-Białej powstał w latach 1889-90, według projektu Karola Schulza,a pracami budowlanymi kierowała firma doskonale znanego w tym mieście architekta, Karola Korna. Stworzony przez tych twórców gmach zachwyca, a jego styl jest typowy dla dworców prowincjonalnych znanych z terenu Austrii. Dumą budowli jest hol główny z piękną polichromią, która po wielu latach wciąż robi wrażenie na zaglądających tu gościach. Sam zabytek, dzięki renowacji, prezentuje się wspaniale i stanowi rewelacyjną wizytówkę miasta.