Lokata a inflacja – warto się tym martwić?

Główny Urząd Statystyczny w połowie maja 2022 r. podał dane na temat inflacji w kwietniu 2022 r. Zgodnie z odczytem wyniosła ona 12,4%. To najwyższy wskaźnik od maja 1998 roku. Podaje on w wątpliwość zyski z tytułu lokat. Czy rzeczywiście powinniśmy się jednak tym martwić?

Banki, biorąc pod uwagę to, że inflacja wciąż rośnie, starają się zadbać o nasze oszczędności. Z miesiąca na miesiąc podwyższają one w związku z tym oprocentowanie naszych depozytów. Wybierając odpowiedni bank, możemy zatem liczyć na to, że przynajmniej częściowo ochronimy się przed wzrostem cen w gospodarce.

Lokata – czym jest i jak bardzo jej oprocentowanie różni się od inflacji?

Lokata to jeden z podstawowych produktów bankowych zapewniających skuteczne oszczędzanie. W jej ramach przekazujemy naszemu bankowi środki finansowe w depozycie, na określony czas. Bank obraca nimi w różny sposób (np. wypłacając kredyty pożyczkobiorcom lub inwestując), a my otrzymujemy dzięki temu zysk w postaci odsetek, wypłacanych najczęściej po zakończeniu okresu trwania lokaty. Te odsetki, wypłacane wraz z kapitałem, pomniejszane są o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%. Dzięki lokacie nasze niewykorzystywane na co dzień oszczędności pracują na siebie. Wybierając odpowiedni bank, jesteśmy w stanie zgromadzić dodatkowy kapitał na długo odkładane wydatki.

Obserwując aktualne oferty lokat w bankach, możemy łatwo zauważyć, że oprocentowanie lokat jest często 3-4 razy niższe od inflacji. Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację na rynku, łatwo zauważymy, że oferty banków są jednak w kwestii oprocentowania coraz lepsze, dlatego możemy liczyć na to, że w kolejnych miesiącach będzie ono także stopniowo rosło, coraz bardziej zbliżając się do inflacji. Ważną rolę ma w tej kwestii Narodowy Bank Polski (NBP), odpowiadający za wysokość stóp procentowych. Wpływają one bowiem na to, jak wysokie jest obecnie oprocentowanie depozytów bankowych, w tym lokat. Są już zapowiedzi, że w kolejnych miesiącach te stopy procentowe nadal będą rosły, co przełoży się z kolei korzystnie na lokaty.

Gdzie znaleźć najlepszą lokatę, która nie oprze się inflacji?

Poszukując najlepszej w bieżącym miesiącu lokaty, powinniśmy zwrócić uwagę na ranking lokat online. Wystarczy, że uzupełnimy w formularzu takie dane, jak kwota lokaty oraz wybierzemy interesujący nas okres deponowania naszych środków, by wyświetliły się produkty oszczędnościowe uszeregowane względem tego, która z ofert jest najkorzystniejsza. Taki ranking lokat jest aktualizowany niemal każdego dnia o dane przesyłane przez klientów, obserwatorów rynku, jak i samych pracowników banku. Możemy zatem mieć pewność, że wybierając ofertę z czołowych miejsc, najlepiej zabezpieczymy się przed inflacją. Wśród polskich banków doskonałą propozycję lokat ma np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dostępna tutaj Lokata przez Internet pozwala bowiem na skorzystanie z korzystnego oprocentowania, które w maju 2022 r. osiągnęło 4,2% dla depozytu 6-miesięcznego oraz 4,5% dla depozytu 12-miesięcznego. To jedynie niewiele mniej od stóp procentowych ogłaszanych przez NBP, które osiągnęły poziom 5,25%. Widać zatem doskonale, że Santander Consumer Bank – bank od kredytów podąża w tej kwestii za bieżącymi trendami bankowymi.

Co więcej, aby uruchomić lokatę proponowaną przez ten bank, nie musimy się udawać do placówki stacjonarnej. Założymy ją bez wychodzenia z domu, korzystając z sieci. Lokata przez Internet jest już dostępna dla małych kwot – od 1.000 zł. Santander Consumer Bank określił jednocześnie bardzo wysoki limit lokaty, sięgający aż 400.000 zł. Jest ona zatem także doskonałym rozwiązaniem, gdy mamy znacznie większe oszczędności zgromadzone na naszych kontach bankowych.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokata-co-to-jest/l6mqv37

https://pieniadze.rp.pl/konta-bankowe/art36350161-lokaty-wyzsze-ale-wciaz-ponizej-inflacji-oprocentowanie-w-bankach-maj-2022

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-w-kwietniu-2022-finalne-dane-8336000.html