Jak wybrać usługi pogrzebowe?

Śmierć bliskiej osoby to sytuacja trudna i stresująca, nic więc dziwnego, że wiele spraw i decyzji, które trzeba podjąć, zwyczajnie przerasta rodzinę. Organizacja pogrzebu staje się ogromnym wyzwaniem i dodatkowym obciążeniem. Właśnie dlatego warto wybrać sprawdzony zakład pogrzebowy. Jak wybrać kompleksowe usługi z tego zakresu? Na co zwrócić uwagę?

1. Logistyka, czyli jak wybrać zakład pogrzebowy? Bielsko i okolice

2. Kompleksowe usługi

3. Wycena

Jedno z podstawowych pytań, które trzeba zadać sobie na wstępie brzmi: gdzie zlokalizowany jest zakład pogrzebowy – Bielsko oferuje przynajmniej kilka firm, spośród których można dokonać ostatecznego wyboru.

Logistyka, czyli jak wybrać zakład pogrzebowy? Bielsko i okolice

Zanim zdecydujesz się na konkretny zakład pogrzebowy, sprawdź jego położenie i wszelkie aspekty, które się z tym wiążą. Zweryfikuj odległość pomiędzy jego siedzibą a cmentarzem, na którym odbędzie się ostatnie pożegnanie. Czasami usługi pogrzebowe oferują transport zwłok z innej części kraju, a nawet z zagranicy, ale niekoniecznie jest to standardem.

Kompleksowe usługi

Na praktyczny przebieg całego procesu ogromny wpływ mają kompleksowe usługi pogrzebowe świadczone przez dany zakład oraz ich zakres. Jakimi kwestiami warto zainteresować się na tym etapie?

  • Czy pogrzeb odbędzie się w obrządku religijnym czy świeckim? Nie każdy zakład pogrzebowy realizuje każdą ceremonię.
  • Czy planujesz tradycyjny pogrzeb czy interesuje cię kremacja zwłok? W drugim przypadku trzeba poszukać zakładu pogrzebowego, który dysponuje dostępem do krematorium miejskiego lub własnego.
  • Czy zakład pogrzebowy dysponuje chłodnią? Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, ciało jest transportowane do kostnicy szpitalnej, jednak gdy bliska osoba umarła w domu klienta, w ciągu 72 godzin należy jej zwłoki przenieść. Taka reguła wynika z przepisów. W trudnych chwilach pomocą posłuży pogotowie pogrzebowe, które przybędzie w dowolnym czasie.

Ważna jest także jakość obsługi i wysoka kultura osobista pracowników oraz szeroki asortyment akcesoriów. Niektóre zakłady oferują nawet wiązanki pogrzebowe przygotowane przez zaprzyjaźnione kwiaciarnie.

Wycena

Dla wielu osób bariera cenowa jest istotnym kryterium przy wyborze zakładu pogrzebowego, zwłaszcza że kwota zasiłku nie jest wysoka z punktu widzenia organizacji pogrzebu. Tak naprawdę najważniejsza jest jednak przejrzystość wyceny: zdarza się, że tania usługa nie obejmuje oprawy muzycznej, dostarczenia kwiatów czy opłat dla kościoła. Nie daj się oszukać!