Nowe informacje w sprawie budowy Północnej Śródmiejskiej Obwodnicy Bielska-Białej

W końcu do przodu postępują prace dotyczące budowy Północnej Śródmiejskiej Obwodnicy Bielska-Białej, która ma liczyć niecałe 4 kilometry. Mówi się, że w tym roku ma powstać koncepcja budowy. Przypomnijmy, że całą inwestycję związaną z budową obwodnicy wycenia się na około 290 milionów złotych. Część pieniędzy ma pochodzić z dofinansowania budżetu państwa.

Prace nad projektem obwodnicy

Od początku roku władze miasta prowadziły prace nad projektem. Początkowo należało znaleźć firmę, która miała za zadanie przygotować całą koncepcję związaną z inwestycją. Tego udało się dokonać dopiero po trzech procedurach przetargowych, gdzie ostatecznie zwyciężyła firma, która wyceniła ten etap prac na kwotę sięgającą prawie 640 tysięcy złotych. Trasę zaplanowano w taki sposób, że będzie ona łączyć ulicę Warszawską z ulicą Krakowską.

Trasa z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu

Całość trasy liczyć ma blisko 4 kilometry. W ramach tego powstaną różne fragmenty drogi. Przykładowo w wielu miejscach droga będzie cechować się przekrojem poprzecznym 2×2, gdzie każda z jezdni w przeciwnych kierunkach będzie posiadać po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m. Obie jezdnie będą oddzielone pasem o szerokości 3 m.

Jednak w niektórych fragmentach drogi, jak przykładowo od ronda na ulicy Piekarskiej będzie przebiegała droga jednojezdniowa z dwoma pasami o szerokości 3,5 m. Oprócz tego będzie tam znajdował się także obustronny chodnik.

Trasa będzie obsługiwać centrum przesiadkowe

Warto zaznaczyć, że w mieście powstanie także centrum przesiadkowe. Na szczęście projektanci zadbali o to, aby droga znajdująca się nieopodal ulicy Warszawskiej była w pełni dostosowana do kompleksowej obsługi centrum przesiadkowego. To jednak nie jedyne kwestie, o które zadbali projektanci. W całym projekcie przewidziano także miejsca, w których powstaną tzw. ronda turbinowe.

Dodajmy także, że w ramach planowanej inwestycji budowy trasy będzie trzeba wyburzyć aż 25 budynków, które przebiegają przez teren, na którym planowana jest inwestycja. Łącznie inwestycja pochłonie aż około 290 milionów złotych. Środki finansowe na ten cel mają pochodzić nie tylko z budżetu miasta, lecz również od podmiotów zewnętrznych, a w tym m.in. z budżetu państwa. Planowane rozpoczęcie inwestycji nie jest jeszcze oficjalnie znane.