Kolejny mural powstał w Bielsku-Białej

Po raz kolejny na jednej ze ścian obiektów w Bielsku-Białej powstał wyjątkowy mural. Mieści się on na jednej ze ścian obiektu znajdującego się nieopodal placu Ratuszowego. Tym razem artysta wykonał piękny mural nawiązujących do połączenia Bielska oraz Białej. Dodajmy, że mural doczeka się swojej oficjalnej prezentacji, która będzie miała miejsce 27 sierpnia, kiedy to rozpoczną się tegoroczne Dni Bielska-Białej.

Wyjątkowy mural na ścianie jednego z budynków na placu Ratuszowym

Mural, który pojawił się na ścianie obiektu przy placu Ratuszowym został wykonany przez osobę o pseudonimie Otecki, a więc przez Wojciecha Kołacz. Wykonane przez niego dzieło w pełni oddaje i nawiązuje do połączenia się Bielska oraz Białej. Projekt został wykonany w wyjątkowym stylu, wzorując się nieco na sgraffito, które mieści się na jednej ze ścian Teatru Lalek Banialuka. Oprócz tego w muralu można dostrzec pewne symbole, jak tutejszą sztukę ludową, pocztówki ze starych czasów, czy też nawiązanie kolorystyczne do budynków sąsiadujących.

Dodajmy, że jest to już kolejny mural na terenie miasta Bielsko-Biała. Do tej pory zostało już ich wykonane kilkadziesiąt na obszarze miasta.

Co przedstawia nowy mural?

Wiele osób doskonale wie, że nowy mural symbolizuje połączenie Bielska oraz Białej, jednak niektórym ciężko domyśleć się co dokładnie przedstawia dzieło mieszczące się na jednym z budynków przy placu Ratuszowym 7.

W tym temacie wypowiedziały się osoby, które na co dzień piastują stanowiska w Galerii Bielskiej BWA. Wyjaśnili oni, że na muralu można dostrzec spersonifikowaną rzekę Białą, trzymaną przez postaci, które nawiązują do Bielska oraz do Białej. Oprócz tego na muralu bez problemu można zauważyć także elementy, które nawiązują do obu miast. Są to chociażby piękne wstawki z heraldyki, a więc lilie oraz róże.

Mural z wizją

Celem wykonawcy tego muralu było przedstawienie dużego znaczenia rzeki w kontekście połączenia obu miast. To właśnie ona zapoczątkowała to, że obie te miejscowości mogły się rozwijać i w ogóle zaczęły istnieć. Z kolei współcześnie ta rzeka jest pewnego rodzaju elementem łączącym wszelkiego rodzaju tradycje, historię oraz kultury, które kiedyś były oddzielone rzeką, a dziś są połączone za sprawą wielu mostów.

Warto dodać, że powstanie muralu zostało zrealizowane dzięki projektowi oBBraz miasta #7, który organizowany jest przez Galerię Bielską BWA oraz Fundację Galerii Bielskiej. Odsłonięcie muralu, który po raz pierwszy ma zostać zaprezentowany szerszemu gronu, zostało zaplanowane na piątek dnia 27 sierpnia tego roku. Oficjalnie początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 18:00. Zaznaczmy, że odsłonięcie muralu przy placu Ratuszowym będzie niejako wydarzeniem, które zainauguruje tegoroczne Dni Bielska-Białej. Oprócz prezentacji murala, tego samego dnia w tym samym miejscu przed lokalną publicznością oraz wszystkimi zgromadzonymi wystąpi Lady Pank & support Pociąg Rock’n’Roll.