Budowa lapidarium na terenie Cmentarza Żydowskiego w Bielsku – Białej 

W Bielsku – Białej został ogłoszony przetarg na opracowanie projektu budowy lapidarium na terenie Cmentarza Żydowskiego, który znajduje się przy ulicy Cieszyńskiej. Urząd Miejski postanowił odrestaurować płyty nagrobne wraz z murem centralnym. Ustalono również, że na terenie cmentarza mają powstać ścieżki, ławki i tablice informacyjne. Koszty zaplanowanych prac remontowych pokryte będą ze środków Budżetu Obywatelskiego 2021. 

Co zostanie odrestaurowane w związku z zaplanowanymi pracami remontowymi?

W planach jest głównie budowa parku – lapidarium wraz z zagospodarowaniem terenu. Mają powstać ścieżki, które uprzyjemnią odwiedziny na cmentarzu. Cała koncepcja opiera się też na odrestaurowaniu istniejących już obramowań grobów i płyt nagrobnych, renowacji muru oraz małej architektury.

Wraz z powyższymi pracami ma zostać także utwardzony i wyrównany teren i dodatkowo zaplanowana jest budowa schodów plenerowych. Projekt ma na celu wyeksponowanie zabytkowych macew i fragmentów nagrobków, które w ciągu lat zostały odkryte na terenie miasta. Park – lipaderium składać ma się z dwóch części, pierwsza to mur, na którym zostaną zamontowane płaskie macewy. Natomiast druga to plac, na którym będą wyeksponowane większe elementy. 

Jak duży jest teren cmentarza żydowskiego?

Cmentarz Żydowski zajmuje powierzchnię wynoszącą 2,3 ha, która została murem podzielona na dwie części. We wschodniej części można spotkać większość nagrobków, które zostały ułożone pomiędzy domem przedpogrzebowym a murem ciągnącym się wzdłuż ulicy Konopnickiej.

Natomiast w części zachodniej cmentarza znajdują się pochówki wraz z pomnikami nagrobnymi przeniesionymi ze zlikwidowanego cmentarza w Białej. Firma, która wygra przetarg ma cztery miesiące czasu na przygotowanie dokumentacji projektowej. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia powinien wynieść około 200 tysięcy złotych. Chcąc rozpocząć prace remontowe, właściciel terenu musi najpierw otrzymać pozwolenie od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków.   

Jeden komentarz w temacie “Budowa lapidarium na terenie Cmentarza Żydowskiego w Bielsku – Białej 

Comments are closed.