W Bielsku-Białej, lokalny Szpital Wojewódzki skierował do wojewody prośbę o tymczasowe przerwanie funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) oraz oddziału neurochirurgii. Pierwotnie, proponowane daty zawieszenia działalności SOR miały obejmować okres od 5 grudnia do końca stycznia, jednak data rozpoczęcia zawieszenia była dwukrotnie przesuwana – najpierw na 12 grudnia, później na 18 grudnia. Takie informacje przekazane zostały przez Iwonę Matuszewską z Sekcji Obsługi Prasowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Szpital zwrócił się także z prośbą o możliwość przerwy w pracach oddziału neurochirurgii na początku nowego roku, to znaczy w styczniu i lutym. W obu przypadkach, powodem były niedobory personelu medycznego, szczególnie lekarzy.
Przed pierwotną datą zawieszenia, która miała nastąpić 5 grudnia, rozmowę z nami przeprowadziła rzeczniczka prasowa Szpitala Wojewódzkiego, Anna Szafrańska. Poinformowała nas, że SOR nadal pracuje bez zakłóceń, a kierownik oddziału został już wybrany. Nie była jednak w stanie udzielić nam odpowiedzi na pytanie, czy to oznacza dalsze, nieprzerwane funkcjonowanie SOR.
Decyzję o zawieszeniu działalności oddziału podejmuje wojewoda, po złożeniu stosownego wniosku przez szpital i uzyskaniu opinii Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Opinia NFZ dotycząca SOR-u została już wystawiona, niemniej jednak nie jest nam wiadome, czy jest ona pozytywna czy negatywna. Bez względu na jej treść, nie jest wiążąca dla wojewody i ostateczna decyzja należy do niego.
W obu przypadkach trwają procedury administracyjne. Iwona Matuszewska informuje: „Nie ma jeszcze decyzji w tych sprawach. Zgodnie z prawem o działalności leczniczej, wojewoda podejmuje decyzję o tymczasowym przerwaniu działalności lub odmowie tego przerwania poprzez decyzję administracyjną, w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Wniosek o zawieszenie działalności Oddziału Neurochirurgii wpłynął do Wojewody 26 listopada bieżącego roku, natomiast pierwszy wniosek dotyczący SOR wpłynął tego samego dnia i został później modyfikowany 3 grudnia, a następnie 10 grudnia”.
Przed złożeniem wniosku do wojewody o tymczasowe zawieszenie działalności oddziału, szpital musi uzyskać opinię Rady Społecznej działającej przy placówce. W obu przypadkach opinia Rady była negatywna.