Bielsko-Biała, słynne miasto położone na Dolnym Śląsku jest od dłuższego czasu nawiedzane przez różnego rodzaju problemy związane z przestrzenią publiczną. Szczególnie aktywnym miejscem tych niepokojących zdarzeń jest rejon dworca autobusowego usytuowanego przy ulicy Warszawskiej. Od wielu miesięcy można tam zaobserwować liczne przypadki łamania prawa i zakłócania porządku publicznego. Przede wszystkim, spożywanie alkoholu stało się tam powszechnym zjawiskiem, a bezdomni są obecni niemalże na każdej ulicy.
W tej specyficznej strefie dawnego dworca PKS, kradzieże, awantury oraz konsumpcja alkoholu stały się wręcz codziennością. Sytuacja jest na tyle poważna, że wymagała specjalnego nadzoru. Wreszcie problem ten zwrócił uwagę radnych – Karoliny Lewkowicz, Rafała Leśkowa i Pawła Korzondkowskiego. Zgodnie z ich opinią, dworzec autobusowy to miejsce, które codziennie odwiedza wiele osób – mieszkańców miasta, turystów oraz pasażerów korzystających z linii międzynarodowych. Niestety, coraz częściej docierają do nich informacje na temat pogarszającego się poczucia bezpieczeństwa w tym obszarze.
Radni podkreślają, że obecność osób spożywających alkohol lub zażywających narkotyki jest jednym z głównych powodów niepokoju mieszkańców. Wobec tego apelują o rozważenie zwiększenia liczby patroli policji oraz straży miejskiej w obrębie dworca autobusowego. Ich zdaniem, regularna obecność służb porządkowych zdecydowanie poprawiłaby poczucie bezpieczeństwa i odstraszyła osoby łamiące prawo. Dodatkowo, sugerują montaż miejskiego monitoringu, co umożliwiłoby szybszą interwencję w razie wystąpienia incydentów.
Dworzec autobusowy przy ulicy Warszawskiej to jedno z pierwszych miejsc, które widzą turyści przyjeżdżający do miasta. Powinien on być wizytówką Bielska-Białej, miejscem bezpiecznym i reprezentatywnym, które będzie dobrze świadczyć o mieście. Radni wierzą, że podjęte działania przyczynią się do poprawy sytuacji i przywrócą dworcowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz estetyki.
Naczelnicy miasta Bielsko-Biała mają obowiązek udzielić pisemnej odpowiedzi na interpelację w ciągu 14 dni.