Oszustwa i kradzieże: stale aktywni przestępcy i sezonowi złodzieje

Przestępcy działający w sferze oszustw są nieustannie czujni przez cały rok, podczas gdy złodzieje intensyfikują swoją działalność przestępczą, zwłaszcza w okresie letnim. Taką zależność zauważa się, analizując statystyki przestępstw.

Co do działalności oszustów, warto podkreślić smutny przypadek 90-letniej pani z Czańca, która padła ofiarą oszustwa telefonicznego. Kobieta naiwnie uwierzyła w historię opowiedzianą przez fałszywego adwokata jej syna, który rzekomo spowodował wypadek. W wyniku tego zaufania, starsza pani straciła aż 62 tysiące złotych na korzyść bezwzględnych oszustów.

Z drugiej strony, w czasie okresu wakacyjnego policja odnotowuje znaczący wzrost liczby kradzieży i włamań. W Bielsku-Białej najczęściej dochodzi do kradzieży różnych przedmiotów głównie z piwnic i balkonów mieszkań. Szczególnie popularne są rowery. Przemysław Kozyra z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zwraca się z apelem do mieszkańców: „Zabezpieczajmy swoje mienie. Okazja czyni złodzieja. Spróbujmy utrudnić przestępcom życie”.