Letnie wieczory na ulicy Bankowej w Pszczynie ozdobione kolorowymi balonami

Wtulając się w letnią aurę, ulica Bankowa w Pszczynie zmienia swoje oblicze. Popularny deptak jest teraz gospodarzem kolorowych balonów, które unoszą się nad nim, tworząc niecodzienną atmosferę. To już czwarta edycja tej artystycznej instalacji, która po raz kolejny zdobi ulicę przyległą do pszczyńskiej starówki, wprowadzając powiew oryginalności i kreatywności.

Tego lata, mieszkańcy miasta razem z burmistrzem Pszczyny, Dariuszem Skrobol, oficjalnie zapoczątkowali ten nowy etap estetyki miejskiej. Co rok, za każdym razem, wygląd i tematyka tej instalacji są utrzymane w sekrecie aż do ostatniej chwili, budząc ciekawość mieszkańców i turystów. W tym roku instalacja ma dodatkowy efekt – jest podświetlana nocą.

Burmistrz Dariusz Skrobol podkreśla rolę ulicy Bankowej jako jednej z najczęściej fotografowanych ulic w Pszczynie i wyraża przekonanie, że podświetlone balony będą kolejną atrakcją dla wielu osób chcących uchwycić ich magię na zdjęciach. Tym samym burmistrz serdecznie zaprasza mieszkańców na Daisy Days.

Tegoroczna instalacja jest wynikiem współpracy Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie z Lublinem, której celem było stworzenie unikalnych doświadczeń artystycznych, a inspiracją były starania obu miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W wyniku tej synergii powstało 11 balonów, zawieszonych na ulicy Bankowej. Każdy z nich to dzieło Jarosława Koziary, lubelskiego artysty plastyka, który ma za sobą wiele podobnych projektów na terenie kraju i za granicą. Pod każdym balonem znajduje się koszyk z laleczką podróżnika, stworzoną przez Paulinę Karę, znaną lalkarkę z Niska. Każda laleczka jest niepowtarzalna i patrzy na przechodniów z ciekawością.

Balony będą ozdabiać ulicę Bankową aż do końca września. Ponadto, będą czekały na swoje duże kolorowe odpowiedniki podczas IV Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi „In The Silesian Sky”, które odbędą się 22-23 czerwca w Tychach i Pszczynie.