Służbowy pies Kodi pomógł w namierzeniu przesyłki z nielegalnymi substancjami z USA

Pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, będący pod skrzydłami Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przeprowadzili pomyślną operację zatrzymania kurierskiej paczki zawierającej susz roślinny naładowany THC. Ta nielegalna przesyłka pochodziła ze Stanów Zjednoczonych i miała jako cel dostarczenia, region Podbeskidzie.

Wszystko to odbyło się podczas kontroli różnych przesyłek kurierskich, które były sortowane w centrum paczek znajdującym się w terminalu cargo na lotnisku w Pyrzowicach. Specjalne wsparcie dla funkcjonariuszy zapewniał służbowy pies o imieniu Kodi, który wykazał niezawodność swojego węchu i precyzyjnie wykrył obecność środków odurzających w jednej z paczek wysłanych z USA do odbiorcy zamieszkałego na Podbeskidziu. W tejże paczce ukryty był ponad kilogram suszu roślinnego, który po badaniach narkotestem okazał się zawierać THC.

Zatrzymana paczka wraz ze swoją nielegalną zawartością jest teraz przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach. Przypomnijmy, że za przestępstwo przywozu środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub słomy makowej grozi surowa kara w postaci grzywny i możliwość pozbawienia wolności do lat 5. Jednak w sytuacji, gdy ilość tych substancji jest znaczna, zagrożenie karnym wzrasta do maksymalnie 20 lat pozbawienia wolności.