Rada Europy zainicjowała Europejski Dzień Ofiar Przestępstw, który obchodzimy od 22 lutego 2006 roku. Jest to wyjątkowe święto, które skupia uwagę społeczeństwa na problemach i prawach osób, które padły ofiarami przestępstw. Celem tego dnia jest także promowanie różnych form pomocy i ochrony dla tych osób. Polska uczestniczy w tej inicjatywie poprzez organizację licznych wydarzeń, seminariów i akcji edukacyjnych. Ich celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów osób pokrzywdzonych przez przestępców oraz propagowanie działań mających na celu poprawę ich sytuacji.
Grafika przedstawiająca Europejski Dzień Ofiar Przestępstw podkreśla znaczenie tego dnia. To specjalne święto dedykowane wszystkim, którzy zaznali bolesnych konsekwencji przestępstw. Skłania do refleksji nad losem osób, które doświadczyły przemocy, oszustw czy innych form przestępstw.
Ten dzień to również okazja do manifestowania wsparcia dla wszystkich, którzy zostali dotknięci przez przestępczość. Jak możemy pomóc? Kluczowe jest okazywanie wsparcia osobom pokrzywdzonym, słuchanie ich historii, oferowanie pomocy. Szanujemy ich prywatność i emocje. Istotne jest również, aby okazać im empatię i zrozumienie, a także pomoc praktyczną, na przykład pomagając znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną lub prawną. Możemy też zachęcać do kontaktu z organami ścigania i pomagać w przeprowadzeniu formalności, jeśli osoba pokrzywdzona ma z tym problem.
Wszelkie przestępstwa można zgłaszać w dowolnej jednostce Policji. Obecnie trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – inicjatywa, podczas której każdy może skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w wielu instytucjach, w tym w jednostkach Policji. W takich działaniach aktywnie uczestniczą również śląscy policjanci, kontynuując tradycję z poprzednich lat.