Awaryjna pomoc policjantów na stoku narciarskim w Szczyrku – udzielenie pomocy 12-letniej narciarce

Niezapomniany 17 stycznia 2024 roku na terenie Beskid Sport Arena, popularnego ośrodka narciarskiego w Szczyrku, 12-letnia miłośniczka sportów zimowych zaliczyła upadek i pozostała leżeć w rejonie tunelu. Na ratunek ruszyli dwaj funkcjonariusze policji, którzy w tym czasie patrolowali stok. Byli to sierżant sztabowy Korneliusz Wróbel i starszy posterunkowy Dawid Górny z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. Bez wahania przystąpili do akcji, udzielając poszkodowanej pierwszej pomocy.

Wszystko rozegrało się około 14:10 tego dnia. Zadanie patrolowania stoku Beskid Sport Arena przypadło w udziale sierżantowi sztabowemu Wróblowi i starszemu posterunkowemu Górnemu. W trakcie zjeżdżania w stronę dolnej stacji wyciągu, zauważyli zdezorientowaną dziewczynkę leżącą na śniegu niedaleko tunelu. Intuicja podpowiedziała im, że nie jest dobrze – natychmiast zajęli się zabezpieczaniem miejsca incydentu, udzielaniem pomocy poszkodowanej i zawiadamianiem służb ratowniczych GOPR. Zrozpaczona dziewczynka nie była w stanie przypomnieć sobie okoliczności upadku, a ból pleców stał się powodem jej narastającej troski. Ze słów świadków wynikało, że niefortunna narciarka straciła kontrolę nad nartami, przejechała przez siatki asekuracyjne z dużą prędkością i zderzyła się z betonowym tunelem.

Policjanci Wróbel i Górny zademonstrowali profesjonalizm, podejmując dalsze kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziewczynki przed kolejnymi urazami oraz przygotowanie jej do transportu. Ratownicy GOPR przewieźli ją na dolną stację kolei za pomocą specjalistycznych sań ratowniczych. Lekarz Pogotowia Ratunkowego, po dokładnym zbadaniu stanu zdrowia poszkodowanej, podejrzewał uraz kręgosłupa, co skłoniło go do podjęcia decyzji o wezwaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowe.

Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyniosła dziewczynkę do Szpitala Pediatrycznego w krakowskim Prokocimiu. Młodej narciarce życzymy natychmiastowego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Sierż szt. Korneliusz Wróbel oraz st. post Dawid Górny, swoją gotowością do niesienia pomocy oraz profesjonalizmem w jej udzielaniu, doskonale wpisują się w naszą dewizę „Pomagamy i Chronimy”.