Zielona inicjatywa w Bielsku-Białej. Akcja Czysta Wisła i Kwiaty zamiast śmieci

25 sierpnia, na brzegach rzeki w Bielsku-Białej, pięćdziesiąt dzieci ze świetlic Jutrzenka i Kraina Narnii, członkowie Stowarzyszenia Hajstra oraz pracownicy agencji marketingowej Refocus zaprezentowali, jak powinny prezentować się tereny wokół cieków wodnych. Wspierani przez Fundację Ekologiczną Arka, zebrali kilka worków z odpadami, głównie z Zielonej Plaży Miejskiej i Parku Strzygowskiego, w ramach akcji Czysta Wisła, którą połączono z drugą inicjatywą – Kwiaty zamiast śmieci.

Za każdy zebrany worek z odpadami, uczestnicy otrzymali sadzonki lawendy. Cała akcja odbyła się pod patronatem prezydenta Bialska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego. Jak zauważył, 80% zanieczyszczeń Bałtyku pochodzi od lądów. Teoretycznie istnieje ryzyko, że plastikowa butelka z Bielska-Białej może dostać się do morza przez rzekę Białą, która jest dopływem Wisły. Dlatego też samorządowcy z okolic zaangażowali się w czyszczenie brzegu.

Podczas sprzątania dziewuszki ze świetlicy Jutrzenka zebrały rozmaite odpady takie jak opakowania, worki, śruby czy rękawiczki. Po skończeniu porządków uczestnicy mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, grach oraz wystawach.

Organizacją akcji Czysta Wisła na terenie całego kraju zarządza Dominik Dobrowolski, a wsparcie finansowe zapewnia Credit Agricole Bank Polska. Przez 10 dni wolontariusze dbają o czystość brzegów Wisły i jej dopływów.