Większe dofinansowanie na ,,Czyste Powietrze”

Ministerstwo Klimatu zapowiedziało, że program ,,Czyste Powietrze” czekają zmiany. Minister Michał Kurtyka obiecał także kontynuacje wsparcia dla jednostek terytorialnych, które są szczególnie dotknięte problemem smogu.

Od 1 października 2020 roku, dzięki programowi ,,Czyste Powietrze” możliwe będzie uzyskanie większej dotacji. Do tej pory najwyższą, możliwą do uzyskania kwotą było 25 tysięcy złotych. Po zmianie, osoby z mniejszym dochodem będą mogły liczyć na wyższą kwotę, nawet 37 tysięcy złotych. Kolejną godną uwagi zmianą jest fakt, że program ,,Czyste Powietrze” będzie dotyczył także budynków wielorodzinnych.

Na czym polega program ,,Czyste Powietrze?

Program ,,Czyste Powietrze” działa w Polsce od 2018 roku. Dzięki niemu osoby mieszkające w domach jednorodzinnych mogą uzyskać dotację, która umożliwi im wymianę starego źródła ciepła. Co więcej, pozwoli na realizację innych prac termomodernizacyjnych jak ocieplenie budynku, a nawet na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii i zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

Trzy rodzaje pomocy finansowej

Program ,,Czyste Powietrze” zakłada możliwość uzyskania dofinansowania o trzech różnych wartościach. Wszystko zależy od wysokości dochodów, jakie ma osoba ubiegająca się o dotację. Osoby o średnich zarobkach mogą liczyć na maksymalnie 20 tysięcy złotych, nowy piec oraz ocieplenie budynku. W związku z programem, mogą uzyskać jeszcze dodatkowe 5 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną. Osoby o niskich dochodach mogą uzyskać maksymalnie 32 tysiące złotych oraz 5 tysięcy złotych na fotowoltaikę. Jednak, dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym musi być niższy niż 1400 zł na osobę.