Dowody osobiste będą wyglądały inaczej

Już za niespełna rok, dowody osobiste będą wyglądały nieco inaczej. Zmiany wejdą w życie w sierpniu 2021 roku. Dokument tożsamości w warstwie elektronicznej będzie posiadał odciski palców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od pewnego czasu planuje zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Nie bez powodu, pomaga mu w tym Ministerstwo Cyfryzacji. Nowe dowody w warstwie elektronicznej będą posiadać odciski palców. Decyzja o zmianie jest podjęta ze względu na przepisy wynikające z ustawy z 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych wydanej do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019r.

Zmiana na lepsze i bardziej bezpieczne

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych twierdzi, że zmiana w dowodach osobistych ma poprawić system bezpieczeństwa wydawania oraz obiegu dowodów osobistych. Osoby, od których pobranie odcisków palców nie będzie możliwe, otrzymają dowód tożsamości z ważnością tylko na 12 miesięcy lub krócej. W innym przypadku dokument będzie, tak jak wcześniej, wydawany na 5 lub 10 lat. Ministerstwo pomyślało również o osobach, które nie będą miały możliwości fizycznie zjawić się w urzędzie. Będzie możliwość, aby oddały one odciski palców przez mobilną stację, obsługiwaną przez urzędników.