System ITS w Bielsku-Białej: Omówienie funkcjonowania i skuteczności technologii zwiększającej bezpieczeństwo ruchu drogowego

Pomimo że system ITS funkcjonuje w Bielsku-Białej od przeszło sześciu lat, istnieje wiele wątpliwości dotyczących jego efektywności. Celem systemu jest poprawa płynności ruchu i podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Własnie nadszedł czas, aby przybliżyć sposób działania serca tego systemu i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Wdrożenie systemu były realizowane w dwóch etapach. Pierwszy przeprowadzono w latach 2017-18, natomiast drugi w latach 2020-21. Zakres działania systemu ITS obejmuje zarówno kluczowe miejsca, jak skrzyżowania znajdujące się na głównych arteriach komunikacyjnych miasta, jak i kilkadziesiąt tablic zapewniających dynamiczną informację pasażerską. Do tego dochodzi system informujący o dostępnej ilości miejsc parkingowych, tablice VMS ostrzegające o różnego rodzaju utrudnieniach lub szacowanym czasie dojazdu, oraz sieć kamer monitorujących bezpieczeństwo na drogach.

Kwestia rozbudowy systemu ITS wywołała sporo dyskusji społecznych w Bielsku-Białej. Artykuł na ten temat spotkał się z licznymi komentarzami (opis III etapu prac znaleźć można TUTAJ), które zawierają zarówno pytania o charakterze merytorycznym, jak i różnego rodzaju sugestie czy wątpliwości. Wszystkie te kwestie są godne przekazania urzędnikom i z pewnością warto je zgłębić. Mając na uwadze tę sytuację, planujemy przygotować materiał pokazujący działanie systemu ITS od strony technicznej, ujawniając nieznane dotąd informacje, między innymi o Centrum Sterowania Ruchem.