Nowy mural w Bielsku-Białej dodaje uroku ulicy 1 Maja

Gdy przechodzisz ulicą 1 Maja w Bielsku-Białej, koniecznie zwróć uwagę na niezwykły obraz na jednej ze ścian. Jest to efekt konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Istotą konkursu było stworzenie projektu muralu, który miałby ozdobić północną ścianę budynku ośrodka, dodając jej wyjątkowego charakteru po przeprowadzonym remoncie elewacji.

Propozycja przedstawiona przez Macieja Szymonowicza, doświadczonego artysty specjalizującego się w tworzeniu murów, okazała się zwycięska. Swoim dziełem Szymonowicz odzwierciedlił elementy kultury góralskiej. Centralnym motywem muralu jest gęśle – tradycyjny instrument smyczkowy, który był używany przez górali zanim skrzypce stały się popularne. Artysta znalazł inspirację dla tego motywu podczas spotkania ze znajomym, który miał taki instrument wiszący na ścianie swojego domu.

Kompozycję muralu dopełniają symbole związane z kulturą góralską: zygzaki ozdabiające naczynia i instrumenty pasterzy, rozeta – znak stosowany przez górali w całym regionie Karpat przed przybyciem chrześcijaństwa oraz fragment popularnego utworu góralskiego, „Szumi jawor”.

Twórczość Szymonowicza zaczęła ożywiać ścianę budynku przy ulicy 1 Maja od 25 lipca, a uroczyste odsłonięcie muralu miało miejsce dzień przed napisaniem tego tekstu. Warto dodać, że ten mural jest nie tylko kolejnym dziełem Szymonowicza, ale także nowym punktem na Szlaku Beskidzkich Murali, pomysłu stworzonego przez artystę i jego żonę Katkę. Chociaż dokładna liczba murali na tym szlaku nie jest jeszcze potwierdzona, Szymonowicz podejrzewa, że murale w Bielsku-Białej mogą być dziewiętnastym na liście. Co więcej, jest to pierwszy z nich umieszczony w galerii plenerowej w Bielsku-Białej.