Decyzja o sprzedaży zabytkowej kamienicy w Bielsku-Białej ze względu na kosztowny remont

Bielsko-Biała postanowiło sprzedać kolejne zabytkowe nieruchomości zlokalizowane na terenie miasta. Tym razem do sprzedaży trafiła kamienica przy ulicy Barlickiego, która jest nieużywana i wymaga gruntownego remontu. Ta decyzja została podjęta po uznaniu, że naprawa budynku przekroczyłaby 3 mln złotych, według szacunków ZGM.

Kamienica została wybudowana przez Alberta Neumanna na początku XIX wieku i jest typowa dla architektury wczesnego historyzmu z elementami klasycystycznymi. Budynek, który jest podpiwniczony i posiada dach pokryty papą, składa się z dziesięciu mieszkań i dwóch lokali użytkowych. Oprócz powierzchni mieszkalnej, nowy właściciel będzie mógł również korzystać z budynku niemieszkalnego, który znajduje się na tej samej działce i służy jako miejsce na przechowywanie narzędzi czy sprzętu domowego.

Kamienica jest wpisana do miejscowego rejestru zabytków i znajduje się w obszarze chronionym historycznie układem urbanistycznym. Mimo to, ze względu na jej zły stan techniczny oraz kosztowną konieczność przeprowadzenia remontu, miasto zdecydowało się na jej sprzedaż. Decyzję tę poparł miejski konserwator zabytków, podkreślając fakt, że stan techniczny budynku uległ dodatkowemu pogorszeniu po niedawnym pożarze, który wybuchł w jednym z lokali mieszkalnych.

Oceniono, że remont kamienicy wyniósłby około 3 mln złotych i obejmowałby m.in. odnowienie gładkiego tynku na fasadzie, zachowanie i dopełnienie stylowych elementów wnętrz z naciskiem na te o charakterze klasycystycznym. Wskazano także na konieczność przeprojektowania lub usunięcia zabudowy gospodarczej oraz wybrukowania podwórza.