Niezastąpione narzędzia pracy – nowy skokochron i ciężki wóz strażacki w akcji OSP Lipowiec

Nareszcie, na początku tygodnia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowcu otrzymali nowoczesny sprzęt, który już 24 godziny później został wykorzystany podczas dramatycznego zdarzenia. Interwencja miała miejsce na osiedlu położonym przy ulicy Sobieskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

W obliczu realnego zagrożenia życia jednej z osób, strażacy stanęli przed koniecznością użycia skokochronu. Usiłując uratować osobę, która była na krawędzi desperackiego czynu, rozłożyli sprzęt przed jednym z bloków. Na szczęście, nie doszło do skoku.

Epizod ten doskonale ilustruje jak ważne dla straży pożarnej są takie narzędzia jak skokochron. Przypadek ten okazał się szczególnie szczęśliwy, gdyż nowy sprzęt został jednostce przekazany dopiero dzień wcześniej wraz z ciężkim wozem ratowniczo-gaśniczym. Skokochron został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz gminy Czechowice-Dziedzice.

Swoją drogą, ciężki wóz strażacki GCBA Kerax zdobyto zupełnie za darmo od Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Jest to imponujący pojazd z 8000-litrowym zbiornikiem na wodę i 800-litrowym zbiornikiem na pianę, wyprodukowany w 2003 roku.

Wszakże, nowy pojazd przysporzył też problemu – nie ma go gdzie przechowywać. Obecnie remiza OSP Lipowiec jest już tak przepełniona, że nie mieści kolejnego samochodu. W hali stoją bowiem już cztery inne wozy. Kolejni druhowie zachowują nadzieję na wsparcie od gminy, które pozwoliłoby na rozbudowę garażu.