Wskazówki dla kierowców: jak bezpiecznie poruszać się po zimowych drogach

Od paru dni, nieubłagana zima przynosi nam mroźne temperatury poniżej zera. Stan dróg jest utrudniony przez miejscowe oblodzenia i niekorzystne warunki do prowadzenia pojazdów. Apelujemy o rozsądną i bezpieczną jazdę. Ograniczona prędkość i zachowanie dostatecznej odległości od pojazdu jadącego przed nami na pewno zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych osób poruszających się po drogach.

Sytuacja na drodze często zmienia się dynamicznie, można napotkać sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji. Na nawierzchni pokrytej lodem czy śniegiem hamowanie jest wydłużone, koła mogą stracić przyczepność co może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i poślizgu. Dlatego kluczowe jest, aby dostosować prędkość do panujących warunków na drodze oraz utrzymać bezpieczny odstęp od innych uczestników ruchu drogowego. Warto mieć na uwadze, że w trudniejszych warunkach należy zachować większy odstęp. Pomimo że nasze pojazdy są coraz lepiej wyposażone w systemy bezpieczeństwa a producenci opon ciągle udoskonalają swoje produkty, nasza ostrożność i rozwaga za kierownicą są kluczowe dla bezpiecznej jazdy.

W czasie złych warunków atmosferycznych, szczególną uwagę powinniśmy zwracać na miejsca takie jak skrzyżowania. Tam bardzo często zmieniamy kierunek jazdy oraz redukujemy prędkość. To miejsca, gdzie należy zachować podwójną ostrożność i nieustannie obserwować co dzieje się dookoła nas. W tych miejscach powinniśmy utrzymywać większą odległość od pojazdów jadących przed nami.

Nie zapominajmy również o pieszych, którzy są bardziej aktywni w godzinach porannych. Zmrok utrudnia prowadzenie pojazdu. W warunkach ograniczonej widoczności kierowcy później dostrzegają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych ubranych w kolory łatwo zlewające się z otoczeniem (czarny, szary).

Pamiętajmy, że prawidłowo umieszczone elementy odblaskowe są widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu), gdy znajdują się w zasięgu świateł samochodowych. Zanim wyruszymy w drogę, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.