Interwencja straży pożarnej w budynku jednorodzinnym: siłowe wejście do garażu i likwidacja pożaru

W odpowiedzi na zgłoszenie o pożarze, do budynku mieszkalnego w Bierach skierowano pięć zastępów straży pożarnej. Ogień wybuchł w kotłowni, znajdującej się tuż za garażem tej nieruchomości. Na szczęście, pożar nie miał możliwości dalszej eskalacji.

Informacja o zdarzeniu nadeszła do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o 7.17 rano. Lokalizacja incydentu to okolice ulicy Leśnej. Jak powiedział nam Damian Markiel, młodszy brygadier z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Bielsku-Białej: „Na miejscu stwierdziliśmy, że trzy osoby ewakuowały się z budynku przed naszym przybyciem i nie potrzebują pomocy medycznej. Właściciel nieruchomości poinformował nas, że ogniem objęta jest kotłownia, znajdująca się za garażem.”

Działania strażaków polegały na sforsowaniu wejścia do garażu przez wykonanie otworu w jego bramie. Następnie ratownicy, wyposażeni w maski ochronne, z gaśnicą oraz kamerą termowizyjną, wkroczyli do obszaru objętego pożarem i ugasili ogień.

Po stłumieniu pożaru, strażacy przeprowadzili wentylację pomieszczenia, usuwając okno. Zabezpieczono również obszar za pomocą kamery termowizyjnej, by sprawdzić, czy nie ma tam dodatkowych źródeł ognia. Wszystkie pomieszczenia zostały przebadane pod kątem możliwej obecności tlenku węgla.

W garażu, do którego przylegała kotłownia, przechowywano wiele różnych materiałów łatwopalnych. Na szczęście, pożar nie rozprzestrzenił się na te przedmioty. Akcję prowadziły zespoły straży pożarnej z JRG2 oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Świętoszówka. Całość działań trwała około godziny.