Fundacja z Bielska-Białej wręczyła stypendia utalentowanej młodzieży

Utalentowani uczniowie z Bielska-Białej i okolic ponownie zostali docenieni przez Fundację Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński, która już po raz trzeci przyznała stypendia. Stypendia są przyznawane na podstawie zarówno naukowych, jak i socjalnych kryteriów. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 października w przepięknej Willi Sixta.

Podobnie jak w poprzednim roku, sześciu wybitnych studentów zostało wybranych do otrzymania stypendiów w ramach największego budżetu przeznaczonego na ten cel w historii fundacji. Spośród biorących udział w programie czterech stypendystów to świeżo upieczeni maturzyści, natomiast pozostała dwójka już kontynuuje swoją edukację na prestiżowym Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas ceremonii wręczenia stypendiów, gospodyni wydarzenia Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, odwołała się do historycznych tradycji filantropijnych bielskich fabrykantów, takich jak Teodor Sixt. Wybór miejsca na uroczystość nie był przypadkowy, odbyła się ona w Willi Sixta, która po śmierci Teodora, została przekazana na rzecz miasta, a pozostała część jego majątku została rozdysponowana na cele charytatywne – informują organizatorzy.

Fundację Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński tworzą głównie absolwenci tejże uczelni, ale można tam także znaleźć sympatyków i darczyńców, którzy ukończyli inne szkoły wyższe. Wszyscy oni wspierają tę inicjatywę, widząc w niej wartościowy sposób pomocy młodym ludziom.

Rada fundacji składa się z dyrektorki Galerii Bielskiej BWA Agaty Smalcerz, renomowanego dramaturga Artura Pałygi oraz profesora specjalizującego się w analizie zespolonej i matematyce teoretycznej Sławomira Kołodzieja. Inicjatywa ta uzyskała również poparcie takich osobistości jak Jerzy Stuhr czy Zbigniew Preisner.

W działaniach Fundacji oficjalnie patronują rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent miasta Bielska-Białej oraz starosta powiatu bielskiego przy wsparciu lokalnych polityków.