Uroczyste obchody święta 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej

Obchody święta 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej miały niecodzienny charakter, dzięki zaangażowaniu miejscowych funkcjonariuszy policyjnych. Stoiska z prezentacją sprzętu policyjnego przyciągnęły około dwóch tysięcy zainteresowanych, a największą grupą były dzieci i młodzież. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zaprezentowania im codziennych narzędzi pracy policjantów oraz do omówienia kwestii bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że aby podkreślić powiązanie 18 batalionu desantowo-szturmowego z lokalną społecznością, na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r. dotyczącej ustanowienia Święta Wojska Polskiego oraz decyzji Nr 1/MON Ministra Obrony Narodowej o pielęgnowaniu polskich tradycji wojskowych, batalion przyjął charakterystyczną nazwę „BIELSKI” od 15 sierpnia 1995 roku. Od tej pory swoje święto celebrowany jest 6 października każdego roku. Na terenie jednostki odbyła się uroczysta defilada.

Obchody przyciągnęły liczne grono cywilów, dla których organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dzieci z przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież z klas wojskowych mieli okazję przyjrzeć się sprzętowi wojskowemu z bliska, a nawet doświadczyć go przez chwilę – podnieść karabin, zajrzeć do środka wozu bojowego czy poznać zasady działania moździerza. Mogli również zapoznać się z historycznymi mundurami żołnierzy.

W wydarzeniu wzięli udział nie tylko wojskowi, ale również przedstawiciele straży pożarnej, straży miejskiej, ratownicy GOPR i żandarmeria wojskowa. Wśród atrakcji, które zapewnili organizatorzy, największą popularnością cieszył się pokaz sprzętu policyjnego. Każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy policjant, wsiadając za kierownicę radiowozu lub policyjnego motocykla i uruchamiając sygnały świetlne. Z wielkim entuzjazmem przymierzali również elementy uniformów policyjnych – hełmy, kamizelki ochronne, ochraniacze na nogi i ręce oraz czapki służbowe.