Kampania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" – działania Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Dzisiaj, 12 października, funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzają operację o nazwie „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Choć główny nacisk w ramach tych działań skierowany jest na ochronę pieszych i rowerzystów, policja nie pozostawi bez uwagi żadnych naruszeń prawa drogowe.

Inicjatywa „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” bierze swój początek z troski o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Są to użytkownicy dróg, którzy nie mają zabezpieczenia w postaci karoserii samochodu i tym samym są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo kolizji. Działania te są częścią szeroko zakrojonych działań Policji mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. W ramach tej akcji skupimy się na obszarach szczególnie ryzykownych dla pieszych.

Chcielibyśmy przypomnieć, że kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinni zachować ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przechodniemu. Dodatkowo, jeśli kierowca skręca w drogę poprzeczną, powinien również ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez skrzyżowanie na drogę, na którą wjeżdża.

Podczas działań używamy bezzałogowego statku powietrznego, zwany potocznie dronem. Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialność i rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych dla swojego bezpieczeństwa nie tylko poza terenem miejskim, ale także na wszystkich nieoświetlonych drogach, w tym także w obszarach miejskich. Używanie elementów odblaskowych znacznie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty dla kierowcy, co daje mu więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania lub hamowania.

Pamiętajmy! Szacunek dla innych użytkowników drogi, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz partnerstwo na drodze są kluczem do naszego własnego bezpieczeństwa.