Alarmujący wzrost liczby nietrzeźwych kierowców na drogach Bielska-Białej i powiatu

W ciągu zaledwie czterech dni, od piątku, policjanci z Bielska-Białej i okolicznych powiatów zatrzymali aż 11 kierowców, którzy podjęli ryzykowną decyzję o prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu. Te nieodpowiedzialne działania stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Jeden z zatrzymanych kierowców spowodował niebezpieczną kolizję, a kolejny ignorował sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz surowa grzywna.

Od początku miesiąca liczba przypadków jazdy pod wpływem alkoholu alarmująco wzrosła do 22. Każdego dnia policjanci natrafiają na tego typu przestępstwa drogowe. Apelujemy do wszystkich świadków takich sytuacji, aby niezwłocznie zgłaszali to najbliższej jednostce Policji lub dzwonili na numer alarmowy 112.

Ponadto ostrzegamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności, zakazem prowadzenia pojazdów oraz wysoką grzywną. Jeżeli pijany kierowca spowoduje wypadek, musi także pokryć koszty związane z tym zdarzeniem drogowym. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, lecz sprawca będzie musiał zwrócić te pieniądze.

W piątek około północy w Bronowie policjanci zatrzymali 21-letniego kierowcę Renault, który miał prawie promil alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Tego samego dnia doszło do poważnej kolizji na ulicy Ludowej w Kaniowie. Sprawca, 34-letni kierowca Audi, miał ponad promil alkoholu w organizmie. Na szczęście, nie doszło do poważnych obrażeń osób znajdujących się w drugim pojedzie. W Porąbce policjanci zatrzymali 24-latka kierującego Volkswagenem pod wpływem niemal promila alkoholu.

W sobotę rano w Bielsku-Białej jeden z kierowców uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy Fiata. Okazało się, że ten miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Nocą z soboty na niedzielę policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę hulajnogi elektrycznej, który miał ponad dwa i pół promila alkoholu. W Czechowicach-Dziedzicach zatrzymano 38-latka, który prowadził Citroena mając ponad pół promila alkoholu. Następnie w niedzielę na ulicy Warszawskiej w Bielsku-Białej zatrzymano 42-latka, który miał blisko półtora promila alkoholu w organizmie.

Policjanci dokonali kolejnych czterech zatrzymań w poniedziałek. Pierwsze miało miejsce rano w Jaworzu, gdzie 40-letni kierowca Opla okazał się być pod wpływem alkoholu. Policjanci skontrolowali również nietrzeźwą 55-latkę kierującą Volkswagenem. Mężczyznę poruszającego się rowerem po spożyciu blisko dwóch promili alkoholu ukarano wysoką grzywną.