Świat nauki żegna Jerzego Polaka, wielkiego historyka z Bielska-Białej

Niezwykle smutne informacje dotarły do nas 23 września. Znany i ceniony historyk, dr Jerzy Polak, pochodzący z Bielska-Białej, odszedł od nas. Jego śmierć stanowi ogromną stratę dla świata nauki – informuje portal Beskidia, który jest miejscem spotkań miłośników historii tego miasta.

Urodzony w Cieszynie, Jerzy Polak przez większość swojego życia mieszkał w Bielsku-Białej. Wykształcenie zdobywał na łamach Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej oraz na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego z siedzibą w Katowicach.

Jerzy Polak był nie tylko doktorem nauk humanistycznych (UJ 1989), ale także cenionym badaczem i muzealnikiem. Przez dziesięć lat, od 1990 do 2000 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum w Bielsku-Białej.

Swoją pracę naukową poświęcił historii Bielska-Białej, jego dzielnic oraz okolicznego regionu. Interesowała go również historia książąt pszczyńskich i samej Pszczyny. Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne mogło poszczycić się jego osobą jako prezesem honorowym.

Jego odejście to koniec pewnej ery – podkreśla portal Beskidia, miejsce spotkań dla miłośników historii Bielska-Białej.