Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku-Białej otrzymuje nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy

W położonej w Bielsku-Białej dzielnicy, Komorowicach Krakowskich, Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała do swojej dyspozycji nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Ten innowacyjny pojazd, wybudowany na podwoziu firmy Scania, został przekazany druhom w sobotę. Wartość tego samochodu wyniosła 1,3 miliona złotych.

Druhowie z Komorowic Krakowskich podkreślili, że ich najnowsze nabytki to pojazd oparty na dwuosiowym podwoziu Scania, napędzany silnikiem o mocy 370 KM. Kabina jest przystosowana do przewozu sześcioosobowej załogi.

Nowy pojazd posiada zbiornik na wodę o maksymalnej pojemności 5 tysięcy litrów oraz dodatkowy zbiornik przeznaczony na środek pianotwórczy, którego pojemność wynosi 500 litrów. Ręcznie sterowane działko wodno-pianowe umieszczono na dachu. Częścią wyposażenia jest autopompa znajdująca się w tylnej części nadwozia i elektryczna wyciągarka z przodu. Na wysuwanym maszcie zainstalowana jest aparatura umożliwiająca oświetlenie miejsca akcji.

Środki na zakup nowego samochodu pochodziły z funduszy magistratu Bielska-Białej i komendy wojewódzkiej straży pożarnej, które każde przekazały 600 tysięcy złotych, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skąd uzyskano 100 tysięcy złotych. Ten nowoczesny pojazd zastąpił starszego jelcza.

Ochotnicza Straż Pożarna działająca w Komorowicach Krakowskich jest jedną z sześciu jednostek ochotniczych w Bielsku-Białej i funkcjonuje od 1899 roku. Ta jednostka jest integralną częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.